وبلاگ آموزشی

روشهای پاک کردن لکه از روی پارچه

لکه بری از روی لباس

روشهای پاک کردن لکه از روی پارچه

شما می توانید یاد بگیرید که چگونه لکه‌ها را از لباس ها و رنگ های سفید جدا کنید، بدون توجه به پارچه. در حالی که لکه‌های روی لباس و ملحفه‌ها می‌توانند به‌طور آزاردهنده‌ای سرسخت باشند، اما لازم نیست که یک ویژگی دائمی باقی بمانند. حتی لکه‌های سخت مانند خون یا جوهر را می‌توان از روی بیشتر پارچه‌ها پاک کرد.

برای تمام لکه‌های پارچه، مهم است که سریع عمل کنید و فورا یا در اسرع وقت لکه را پاک کردن کنید. همچنین به طور کلی بهتر است لکه را به جای مالش آن پاک کنید. لکه کردن به بیرون کشیدن لکه از پارچه کمک می کند در حالی که مالش لکه را عمیق‌تر می کند و می تواند به الیاف آسیب برساند. مهم نیست که کدام روش از بین بردن لکه را انتخاب می کنید، قبل از ادامه کار، آن را روی قسمتی از لباس (مثلاً جای درز) آزمایش کنید. این به شما اطلاع می دهد که آیا روش تمیز کردن به پارچه آسیب می زند یا خیر.

دستورالعمل حذف لکه برای پارچه‌های قابل شستشو – از جمله اکریلیک، کرباس، پنبه، جین، کتان، نایلون، پلی استر و اسپندکس- نسبتاً ساده است. سایر مواد – مانند استات، فایبرگلاس، ابریشم مصنوعی، ابریشم، تری استات و پشم – معمولاً نباید شسته شوند، اما همچنان می‌توان با چند ترفند لکه‌ها را از بین برد. راهنمای ما را در زیر دنبال کنید تا یاد بگیرید چگونه لکه‌ها را پاک کنید، حتی سخت ترین موارد را.

>نکاتی برای از بین بردن لکه پارچهقبل از شروع پاک کردن لکه، برچسب مراقبت پارچه را برای اطلاعات مفید در مورد محتوای فیبر و مراقبت توصیه شده، از جمله دمای آب توصیه شده، بررسی کنید . برای اقلام قابل شستشو، قبل از اینکه فرصتی برای سفت شدن داشته باشد، لکه را در اسرع وقت پاک کردن کنید. از روش تمیز کردن توصیه شده برای آن نوع لکه خاص (که در زیر توضیح داده شده است) استفاده کنید. معمولاً این روش‌های پاک کردنی آب سرد یا ولرم را توصیه می‌کنند، زیرا آب داغ اغلب لکه‌ها را ایجاد می‌کند. به همین ترتیب، همیشه باید قبل از قرار دادن لباس در خشک کن، لباس خیس را بررسی کنید تا ببینید لکه از بین رفته است یا خیر . گرمای خشک کن می تواند لکه را ثابت کرده و آن را دائمی کند.

راه پاک کردن این نوع لکه “فقط خشک شویی” است، لکه اضافی را پاک کنید و در اسرع وقت آن را به خشکشویی حرفه‌ای ببرید. حتماً به لکه اشاره کنید و وقتی آن را رها کردید توضیح دهید که چیست. همچنین اگر کالای لکه دار مورد علاقه شماست یا خرید گران قیمتی است، حتی برای پارچه‌هایی که از نظر فنی قابل شستشو هستند، باید خشکشویی را نیز درنظر بگیرید.

::چگونه بدون اتو چین و چروک را از بین ببریم::

 

]بکه خون روی پارچه

 

 

 

چگونه لکه‌های خون را از روی پارچه پاک کنیم؟

زمان پاک کردن لکه خون: در صورت امکان فوراً لکه خون مرطوب را با آب سرد اسفنج کنید.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو با ماشین لباسشویی: برای لکه‌های تازه، در آب سرد خیس کنید، سپس بشویید. برای لکه‌های خشک شده، با محصولی حاوی آنزیم‌ها را از قبل در آب گرم خیس کنید ، سپس بشویید. این نوع از محصولات لباسشویی اغلب برای لکه‌های پروتئینی مانند خون توصیه می شود. برچسب‌های این ماده را بررسی کنید، زیرا اکثر محصولات آنزیمی توانایی آنها را برای از بین بردن این لکه‌ها ارتقا می‌دهند.

نحوه لکه‌بری مواد غیرقابل شستشو:

لکه را با آب سرد بشویید. سرکه سفید رقیق شده را با قطره چشم روی لکه بمالید. محل را با آب خنک بشویید.

::چگونه بدون اتو چین و چروک را از بین ببریم::

 

نحوه پاک کردن لکه شکلات روی پارچه

زمان پاک کردن لکه شکلات: در اسرع وقت.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو در ماشین لباسشویی: در آب گرم با محصولی حاوی آنزیم پیش تصفیه کنید. یا قبل از شستشو با یک لکه بردار پیش شستشو پاک کردن کنید. اگر لکه باقی ماند، مورد را با سفید کننده ای که برای پارچه ایمن است بشویید.

نحوه لکه‌بری مواد غیرقابل شستشو: سرکه سفید رقیق شده را با قطره چشم روی لکه بمالید. محل را با آب خنک بشویید.

از بین بردن لکه‌های قهوه یا چای روی پارچه

زمان لکه‌بری قهوه یا چای:

در صورت امکان فوراً با آب سرد اسفنج کنید.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو با ماشین لباسشویی: لکه را در آب خنک خیس کنید. با یک لکه بردار پیش شستشو، یک ماده شوینده مایع لباسشویی، یا خمیری از مواد شوینده و آب، پیش پاک کردن کنید. با سفید کننده کلر، اگر برای پارچه ایمن است، یا سفید کننده ایمن رنگ  مورد نظر را بشویید.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: سرکه سفید رقیق شده را با قطره چشم روی لکه بمالید. محل را با آب خنک بشویید.

چگونه مواد آرایشی پودر شده را از لباس خارج کنیم؟

زمان پاک کردن لکه لوازم آرایشی: در اسرع وقت.

نحوه برخورد با وسایل قابل شستشو در ماشین لباسشویی: به آرامی تا حد امکان پودر را از روی لباس پاک کنید. با لکه‌بر یا شوینده مایع لباس‌شویی، پیش پاک کردن کنید. با استفاده از گرم ترین آب سالم برای پارچه شستشو دهید.

نحوه برخورد با لباس های غیرقابل شستشو: به آرامی تا حد امکان پودر را از روی لباس پاک کنید، سپس آن را به خشکشویی حرفه ای ببرید.

چگونه لکه‌های چمن روی لباس را پاک کنیم

زمان پاک کردن لکه روی چمن: در اسرع وقت.

نحوه برخورد با لباس های قابل شستشو در ماشین لباسشویی: آنها را با یک لکه بر یا مایع لباسشویی تمیز کنید. با استفاده از گرم ترین آب سالم برای پارچه شستشو دهید.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: سرکه سفید رقیق شده را با قطره چشم روی لکه بمالید. محل را با آب خنک بشویید.

چگونه لکه‌های چربی و روغن را از لباس پاک کنیم؟

زمان پاک کردن لکه چربی یا روغن : در اسرع وقت.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو با ماشین لباسشویی:

 صابون ظرف مایع را با یک پارچه تمیز روی لکه بمالید. همچنین می توانید قبل از شستشو با آب داغ از لکه بردار پیش تصفیه استفاده کنید. این روش همچنین برای از بین بردن لکه های روغن از شلوار جین کار می کند.

نحوه برخورد با مواد غیرقابل شستشو: نزد یک خشکشویی حرفه ای بروید یا این دستورالعمل ها را برای پارچه های خاص دنبال کنید.

نکاتی برای پاک کردن لکه جوهر روی پارچه

پاک کردن پاک کردن لکه جوهر: در اسرع وقت.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو با ماشین لباسشویی: قبل از پاک کردن با لکه برها و طبق معمول شستشو دهید. اگر لکه باقی ماند، مورد را روی دستمال کاغذی تمیز قرار دهید. قبل از استفاده از حلال روی لکه، اطراف لکه را با الکل دناتوره شده اسفنج کنید. اغلب حوله های کاغذی را که خیس می شوند تعویض کنید. خوب بشویید و بشویید.

به عنوان یک روش جایگزین، از پشت کار، پارچه لکه‌دار را روی دهانه شیشه یا لیوان قرار دهید. پارچه را محکم نگه دارید تا جای جوهر پخش نشود. الکل را از طریق پارچه لکه دار بریزید. همانطور که حلال از پارچه خارج می شود، جوهر داخل ظرف می ریزد. خوب بشویید و بشویید.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: محلولی از 1 قسمت گلیسیرین، 1 قسمت مایع ظرفشویی شفاف، 8 قسمت آب و چند قطره سرکه سفید تهیه کنید. روی لکه بمالید. اجازه دهید 30 دقیقه بماند و محلول بیشتری به آن اضافه کنید تا لکه مرطوب بماند. آبکشی کنید.

نحوه از بین بردن لکه آب روی پارچه

زمان از بین بردن لکه آب میوه: در اسرع وقت.

نحوه از بین بردن لکه روی لباس های قابل شستشو: لباس را به مدت 30 دقیقه در آب سرد خیس کنید. به آرامی سرکه سفید را روی لکه بمالید. بگذارید 30 دقیقه دیگر بماند. با سفید کننده بشویید.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: نزد یک خشکشویی حرفه ای بروید.

پاک کردن لکه‌های پارچه از رژ لب و سایر لکه‌های آرایش مبتنی بر روغن

لکه مواد آرایشی

چه زمانی لکه رژ لب را پاک کنیم: به محض اینکه توانستید، پاک کردن را انجام دهید.

نحوه پاک کردن ماشین‌های شستشو: از آب استفاده نکنید. روغن معدنی را روی لکه بمالید و بگذارید ماده تحت پاک کردن به مدت 15 دقیقه بماند. روغن اضافی را پاک کنید، سپس با 1 قسمت آمونیاک و 2 قسمت آب اسفنج کنید. به طور کامل آبکشی کنید.

نحوه برخورد با وسایل غیرقابل شستشو: با وسایل غیرقابل شستشو، به جز پشم یا ابریشم، مانند وسایل قابل شستشو رفتار کنید. پشم و ابریشم را نمی توان با آمونیاک پاک کردن کرد و باید خشکشویی شوند.

چگونه لکه‌های کپک را از لباس پاک کنیم؟

زمان پاک کردن لکه قالب: در اسرع وقت.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو با ماشین لباسشویی: با مسواک زدن به آرامی با یک مسواک تمیز، تا حد امکان قالب را از روی سطح پاک کنید. برای موارد سفید، 1 قسمت سفید کننده را با 3 قسمت آب مخلوط کنید و محلول را روی لکه بمالید. بگذارید چند دقیقه بماند، سپس در گرمترین دمای آب توصیه شده برای پارچه بشویید. برای پاک کردن لکه‌های کپک روی لباس های رنگی، سرکه سفید را مستقیماً روی لکه اسپری کنید یا آن را با یک پارچه تمیز آغشته به سرکه بپوشانید و بگذارید چند دقیقه خیس بخورد. در صورت امکان، اجازه دهید لباس در معرض نور مستقیم خورشید خشک شود، که می تواند به از بین بردن هاگ های کپک نیز کمک کند . در صورت نیاز این فرآیند را تکرار کنید، سپس طبق معمول بشویید. اگر لکه باقی ماند، مورد را نزد یک خشکشویی حرفه ای ببرید.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: نزد یک خشکشویی حرفه ای بروید.

نحوه پاک کردن لاک ناخن روی لباس یا کتانی؟

زمان پاک کردن لکه لاک ناخن: در اسرع وقت.

نحوه پاک کردن لاک های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: فوراً لاک اضافی را با یک چاقو یا کاردک مات بشویید. مواظب باشید هنگام خراش دادن، لاک را لکه دار نکنید. به یک خشکشویی حرفه ای بروید یا لکه را به صورت رو به پایین روی چند لایه حوله کاغذی تمیز قرار دهید. لاک پاک کن را به پشت لکه بزنید. حوله ها را همانطور که پولیش را می پذیرند تعویض کنید. اگر لکه شروع به برداشتن کرد این کار را تکرار کنید. آبکشی کنید و بشویید.

نحوه پاک کردن لاک های غیرقابل شستشو: فوراً لاک اضافی را با یک چاقوی یا کاردک مات بشویید. مواظب باشید هنگام خراش دادن، لاک را لکه دار نکنید. به خشکشویی حرفه ای ببرید.

از بین بردن لکه‌های رنگ روغنی روی پارچه؟

زمان پاک کردن لکه رنگ روغنی: در اسرع وقت.

نحوه برخورد با وسایل قابل شستشو با ماشین لباسشویی: اگر برچسب روی رنگ رقیق کننده را توصیه می کند، از آن حلال برای از بین بردن لکه استفاده کنید یا امتحان کنید. آبکشی کنید و بشویید.

نحوه پاک کردن وسایل غیرقابل شستشو: لکه‌های اضافی را از بین ببرید و پارچه را به خشکشویی ببرید.

چگونه رنگ پایه آب را از پارچه خارج کنیم

زمان پاک کردن لکه رنگ مبتنی بر آب: فوراً با آب گرم بشویید.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو در ماشین لباسشویی: در حالی که لکه هنوز خیس است با آب گرم بشویید. شستشو.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: لکه مرطوب را با آب گرم اسفنج کنید، سپس با محلول صابون ظرفشویی رقیق شده پاک کنید و بشویید.

چگونه لکه های عرق روی لباس را پاک کنیم؟

زمان لکه بری تعریق: در اسرع وقت.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو با ماشین لباسشویی: روی لکه‌های تازه آمونیاک یا لکه های قدیمی از سرکه سفید استفاده کنید. آبکشی کنید با استفاده از داغ ترین آب بی خطر برای پارچه شستشو دهید، یا با یک محصول آنزیمی یا سفید کننده ایمن رنگ بشویید. ( هرگز آمونیاک و سفید کننده را مخلوط نکنید.)

برای از بین بردن لکه‌های عرق از پیراهن‌های سفید، مقدار مساوی جوش شیرین، پراکسید هیدروژن و آب را با هم مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. مخلوط را روی لکه مالیده، بگذارید حداقل یک ساعت بماند، سپس طبق معمول بشویید. پراکسید هیدروژن یک عامل سفید کننده طبیعی است، بنابراین این روش را فقط باید برای پارچه های سفید استفاده کرد.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: سرکه سفید رقیق شده را با قطره چشم روی لکه بمالید. محل را با آب خنک بشویید. این روش برای از بین بردن لکه‌های عرق از کلاه به خوبی کار می کند.

نکته‌ای برای پاک کردن لکه‌های پارچه از سس‌ها

زمان پاک کردن لکه سس: در صورت امکان فوراً با آب سرد اسفنج کنید.

نحوه پاک کردن وسایل قابل شستشو با ماشین لباسشویی: سرکه سفید رقیق شده را با قطره چشم روی لکه بمالید. محل را کاملا با آب خنک بشویید. قبل از شستشو با یک لکه بردار پیش شستشو و شستشو دهید.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: سرکه سفید رقیق شده را با قطره چشم روی لکه بمالید. محل را با آب خنک بشویید.

چگونه از شر لکه زردچوبه روی پارچه خلاص شویم

زمان پاک کردن لکه زردچوبه: در صورت امکان فوراً با آب سرد بشویید.

نحوه برخورد با وسایل قابل شستشو در ماشین لباسشویی: اقلام را به مدت 20 دقیقه در محلول آب خنک و مواد شوینده لباسشویی خیس کنید. اگر پارچه ضد سفید کننده است، به جای آن در محلول سفید کننده رقیق خیس کنید. آن را بلافاصله در چرخه آب سرد و با استفاده از مواد شوینده معمولی بشویید. در صورت امکان، برای کمک به محو شدن زردچوبه، آن را با هوا در آفتاب خشک کنید، سپس دوباره بشویید.

نحوه پاک کردن مواد غیرقابل شستشو: محل را با آب خنک بشویید. اگر لکه باقی ماند، لباس را به خشکشویی حرفه ای ببرید.

سوالات متداول

چه لکه‌هایی را نمی توان از روی لباس پاک کرد؟

هر نوع نشانگر دائمی از لباس، ملحفه یا حوله بیرون نمی‌آید، اگرچه ممکن است پس از شستشوی زیاد محو شود. اگر لکه ای برای مدتی بدون پاک کردن روی پارچه باقی مانده باشد، ممکن است قابل جدا شدن نباشد، به خصوص اگر یک محصول روغنی یا روغنی مانند سس سالاد و بسیاری از لوازم آرایشی باشد. بهترین راه برای جلوگیری از دائمی شدن لکه ها، پاک کردن فوری آنها است.

بهترین لکه برها کدامند؟

بسیاری از محصولات پاک کننده لکه بسیار موثر در بازار وجود دارد. برخی ممکن است برای پارچه های طبیعی بهتر باشند در حالی که برخی دیگر روی پارچه های مصنوعی موثرتر هستند. بهترین لکه پاک کننده کلی برای اکثر پارچه ها و لکه ها مخلوط 50-50 سرکه سفید و آب است. برای پاک کردن سریع بیشتر لکه‌های خانگی یک بطری اسپری از این مخلوط را در دسترس داشته باشید.

منبع: https://www.bhg.com/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *